Firmaların, verileri saklamak için sadece sistem odasına güvenmeleri siber saldırılara karşı korunmalarına yetmiyor. Veri saklama hizmeti veren PenDC Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ünal, coğrafi yedeklilik ile yüksek korunma sağlanabileceğini söyledi.

Kurumların bünyelerinde sistem odaları kurarak verilerini saklamalarının güvenlik ve maliyet açısından ciddi riskleri beraberinde getirdiğini vurgulayan PenDC Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ünal, coğrafi yedeklilik ile risklerin yok edilebileceğini dile getirdi.

‘YÜKSEK MALİYETLERE KATLANABİLİRSİNİZ’

Veri merkezleri aracılığıyla üst düzey güvenlik önlemleri alınmasının kritik iş kollarında hizmet veren firmalar için olmazsa olmaz nitelik taşıdığını belirten PenDC Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ünal, “Yeni sanayi devriminin veriler ile oluştuğunun farkında olmalıyız. Buradan hareketle verilerin saklanması konusunun kritik öneme sahip olduğu bir dönemdeyiz. Dijital ekonominin hayatımıza tamamen entegre olmaya başladığı bu süreçte, ülkemizdeki işletmelerin veri yedekliliği, işletimi ve sürekliliği ekonomimize çok önemli katkılar sağlayacaktır. Veri yedekliliği olmamasının ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmamalıyız” diye konuştu.

‘İHRACATÇILAR ÇOK DİKKATLİ OLMALI’

Özellikle ihracat kapasitesi yüksek olan fabrikaların, siber güvenlik ve yedekleme anlamında profesyonel destek alması gerektiğini de kaydeden Ünal, “Şahısların ve şirketlerin gizliliklerinin ihlâl edilmesi her zamankinden daha da kolaylaştı. Gelişen teknolojiler kapsamında siber saldırı yöntemleri de haliyle çeşitlendi. Herhangi bir siber saldırı durumunda firmaların tehditlere açık halde verilerini sadece binalarındaki sistem odalarında saklamaları korunmalarını zorlaştıracaktır. Firmaların daha yüksek maliyetlere katlanmasına neden olan bu sistem odaları, hizmet kalitesini de düşürecektir. Farklı lokasyonlardaki merkezler ile müşterilerinin verilerini afet ya da başka risklere karşı koruyan firmaların güvenlik ve süreklilik noktasındaki taahhütlerinin belgelendirilmesi de çok önemli. Firmalar, veri saklama hizmeti sunan yerlerin Tier 3 sertifikası gereklilikleri ile enerji kesintiye uğramadan sistemini sağlıklı şekilde işlettiklerinden mutlaka emin olmalılardır” dedi.