Salgın Sonrası Döneme En İyi Şekilde Hazırlanmalıyız

Salgın Sonrası Döneme En İyi Şekilde Hazırlanmalıyız

1951 yılında Bursa’da doğdum. Mesleğe çırak olarak başladım. Firmamız 1973 yılnda Bursa’nın Yeşil semtinde kuruldu. 1990 yılında Küçük Sanayi Sitesi’nde bugün hala iki oğlum ile faaliyetimizi sürdürdüğümüz işyerine taşındık. Firmamız kurulduğu günden bugüne kadar Bursa’da mobilya sektöründe kalite ve güven denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden biri oldu.

 

Pandemi sürecine girildiğinden bu yana birçok sektör gibi mobilya sektörü de çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu süreçte firma olarak öncelikli hedefimiz istihdamı korumak ve çok ciddi kayıplar yaşamadan yolumuza devam etmektedir. Ayrıca biliyoruz ki salgın sonrasında talepte yoğunlaşma yaşanabilir. Salgın sonrasına iyi bir şekilde hazırlanırsak belki yılı istediğimiz gibi ve pazarlarımızı da kaybetmeden atlatabiliriz.

Öte yandan salgın ile tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar için farklı çözümler üretilmelidir. Yarattığı istihdam ve ekonomik büyüklüğü ile Türkiye’nin önde gelen güçlü sektörlerinden olan mobilya ve tekstil Hükümetin ve Bakanlığın gösterdiği ilgi sayesinde mücbir sebep kapsamına alınan iş kolları arasında yer aldı.
Ekonomik olarak yapılan destekler ve kalkınma paketi bizlere moral ve motivasyon kaynağı olsa da yetersiz olduğunu düşünmekteyiz. Vatandaş, iş dünyası ve devlet birlikteliği ve dayanışma ile bu zor günleri atlatacağımıza inancımız tamdır. Herkesin bu hassasiyetle hareket etmesini bekliyoruz.
Ayrıca 2004 yılında kurucusu olduğum F.E.M.Y Tekstil Mobilya firması ile İnegöl’de toptan ve perakende olarak döşemelik kumaş satışı yapmaktayız. Bu nedenle salgından kaynaklı kısıtlamalardan doğan birçok zorluğu bire bir yaşamaktayız.

Yine pandemiden doğan kriz ve yaşanan sorunlar nedeniyle nakliye kısıtlamaları daha önce alınmış siparişlerin teslimatını aksatmıştır. Üreticiler depolama altyapıları da olmadığı için güç durumda kalmış ve yüksek stok maliyetleri ile karşı karşıya kalmıştır. İhracat yapan firmalar da benzer sorunları yaşamaktadır.
Bu duruma ek olarak kira giderlerinin yüksek maliyet getirmesi nedeniyle sorun yaşayan sektörümüzde kira ödemelerinin bu süreçte ertelenmesi zorunlu hale gelmiştir. Sektörümüzde KDV’nin yüzde 8’den 1’e indirilmesinin olumlu yansımaları hissedilmektedir. Tüm sektör temsilcilerimiz KDV indiriminin devamlı olmasını beklemektedir. Bu ve benzeri desteklerin sürekli olmasını temenni ediyor, ülkemiz ve tüm dünyanın bu salgından en az zararla kurtulmasını diliyorum.

Mümin Yılmaz-Yılmaz Koltuk Kurucusu ve BTSO Meclis Üyesi