Makaza Altın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altın, döviz kurlarındaki hareketlilikten olumsuz etkilenen inşaat sektöründe ‘bekle-gör’ stratejisinin izlenmeye başladığını söyledi.
Ülke ekonomisinin kalkınmasında ve istihdamın artırılması konusunda büyük rol oynayan inşaat sektörünün döviz kurlarındaki oynaklıktan olumsuz etkilendiğini belirten Makaza Altın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altın, “Pandemi sürecinde zaten yüksek olan maliyetlerimiz, bu hareketlilikler çerçevesinde daha da arttı. Sektörü olarak özellikle yabancı hammadde artışıyla birlikte piyasada malzeme bulamaz olduk ve bu nedenle iyice çıkmaza girdik. Yüksek enflasyona rağmen yapılan faiz indiriminin de her ne kadar kamuoyunda sektörümüze yaradığı gibi bir algı oluşturulmaya çalışılsa da tam tersine olumlu bir etkisi yok. Birikimi olanların da ne yapacağını bilememesine neden oldu” dedi.

YATIRIMCI, ÇEKİNGEN DAVRANIYOR
Döviz kurlarındaki artışın yatırımcıları da itidalli davranmaya ittiğini kaydeden Mustafa Altın, “Dövizin bu hızla yükselişe geçmesi, inşaat sektöründeki maliyetleri de artırıyor. Yatırımlar iyice duruyor ve arz sıkıntısı daha da derinleşiyor. Bu süreçte birçok yatırımcı ‘bekle-gör’ stratejisi izlemeye başladı. Sektörümüzdeki maliyet artışları, yatırımlarımızı daha dikkatli ve çekingen bir şekilde yapmaya yöneltti. Kârlılık oranını kestiremediğimiz, her geçen gün bir sürprize uyandığımız bu ortamda, istikrarı tekrar yakalayana kadar ölçülü bir şekilde yatırımlarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.