2022’nin turizm için çıkış yılı olacağını kaydeden TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, ‘Herkes Kendi Şehrinin Bir Günlük Turisti Olsun’ projesi ile Bursa ve pek çok kentin yıldızının daha da parlayacağını söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Murat Saraçoğlu, pandemide tüm dünyada durma noktasına gelen turizm sektörünün gidişatı ile ilgili BTSO Ekonomi’ye yaptığı özel açıklamada ‘Herkes Kendi Şehrinin Bir Günlük Turisti Olsun’ projesi ile iç pazarda ciddi bir hareketlilik yaşanacağını dile getirdi.

‘KARAMSAR BİR TABLO YOK’

TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, turizm sektörünün pandemide ortaya çıkan olumsuzlukları geride bırakarak yenilenmek zorunda olduğunu vurgulayarak “Turizm yatırımcısının desteklenmesi, hibe ve düşük faizli kredi imkânlarının sağlanarak sektörün geleceğe dair hazırlıkları yapması için ortam hazırlanması gerekiyor. Bu nedenle 2022, turizm payını artıracak tanıtım etkinlikleri ve uluslararası organizasyon faaliyetleri için yol haritamızın ilk adımı olacak. Büyükelçiler düzeyinde ziyaretler gerçekleştireceğiz. ‘Herkes Kendi Şehrinin Bir Günlük Turisti Olsun’ projesi ile de iç pazarda hareketliliği hedefliyoruz. Dünya turizminin yöneldiği alternatif turizm başta olmak üzere, sağlık ve eğitim turizmi ile sektörün beklentisi bu alanlarda payını en az 2 katına çıkarıyor. Alternatif turizm başlığında doğa turizmi, agro turizm, kamp-karavan turizmi, gastronomi turizmi gibi alanlarda ülke olarak çok zengin kaynaklarımız var. Bu alandaki yatırımlarımızla iç ve dış pazarda tercih edilir durumdayız. Sağlık turizmi başlığında da ülkemiz, sahip olduğu nitelikli iş gücü ve uzman kadrolarla fark yaratmayı başardı. Ayrıca eğitim turizmindeki payımız da her geçen gün artıyor. Önümüzde karamsar bir tablo olmadığını söylemek mümkün” diye konuştu.

‘ULUDAĞ, SÜREKLİ TURİST ÇEKMELİ’

Türkiye’nin 2022 yılında turizm sektöründe yıldızı parlayan ülke, Bursa’nın ise 5 yıl içinde turistler açısından cazibe merkezi olacağını da dile getiren Murat Saraçoğlu, “Hem turizm değerleri, hem de ürün çeşitliliği açısından eşsiz güzelliklere sahibiz. Üstelik kaliteli hizmeti dünyaya en ucuz şekilde sunuyoruz. Bundan dolayı 2022’de turizm açısından yabancı misafirlerimizin en fazla tercih ettiği ülkelerin başında geleceğiz. Kadim medeniyetlerin tarihi ve kültürel izlerini taşıyan Bursa; doğal güzellikleri, şifalı suları ve arkeolojik değerlerini öne çıkartamamış ve turizm konusunda ziyaret edilecek öncelikli yerler arasına girmeyi henüz başaramadı. Son yıllarda kent yöneticilerinin turizme yönelmeleri ve gelecekle ilgili stratejik planlamalarını bunun üzerine yapmaları, sektör profesyonellerini ve ilgili sivil toplum kuruluşlarını konunun içine çekti. Ortadoğu ülkelerinden yoğun talep gören Bursa da önümüzdeki 5 yıl içerisinde yabancı turistlerin cazibe ve çekim merkezi olacak. Uludağ’ı 4 mevsim turizm anlayışıyla sürekli turist çekecek bir merkez haline getirmek için çalışıyoruz” dedi.