İsmini Japonca’da “bir numara” anlamına gelen DAIICHI kelimesinden alan firma, Türkiye’de otomotiv elektroniği alanında önemli başarılara imza atıyor. 2002 yılında kurulan ve global markalarla başarıyla rekabet eden DAIICHI, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla başta bilgi-eğlence (infotainment) sistemleri olmak üzere araç içi elektronik sistemleri geliştiriyor.

ULUTEK Teknopark’taki Ar-Ge merkezinde Türk mühendisleri tarafından geliştirdiği navigasyon ve sesgörüntü sistemleri dünyada 50’den fazla otomobil modelinde kullanılan DAIICHI’nın başarı hikayesini Ar-Ge Direktörü Dr. Emrah Yürüklü ile konuştuk.

EMRAH BEY MERHABA, ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ ?

Elektronik mühendisiyim. Lisansımı, yüksek lisansımı ve doktoramı Uludağ Üniversitesi’nde tamamladım. 2008 yılında TOFAŞ ile otomotiv dünyasına adım attım. Onun öncesinde 6 yıllık araştırma görevliliği maceram var. Akademi geçmişim buradan geliyor. 2008 yılında TOFAŞ ile birlikte elektrik elektronik sistemlerde uzman olarak başladığım göreve sonra Fiat Ar-Ge merkezinde devam ettim. 2014 yılında da DAIICHI’ye geçerek burada AR-GE oluşumuna katkı vermek amacıyla göreve başladım. 

HEM AKADEMİSYENLİK HEM DE ÖZEL SEKTÖR KARİYERİNİZ VAR. BU SEKTÖRÜ SEÇMENİZİN SEBEBİ NEDİR?

Seçimimde Bursa’nın çok büyük etkisi oldu. Bursa, bütün otomotiv dünyasının birleştiği, bütün otomotivle ilgili üretim tesislerinin, yan sanayinin bulunduğu bir şehir. Sonrasında ise otomotiv sektörünü çok sevdim. Yapmış, geliştirmiş olduğunuz ürünlerin, yolda giderken önünüze çıkması, ‘Bunu ben geliştirmiştim.’ diyebilmek beni otomotiv sektörüne çeken nokta oldu. Sektöre girdiğim için çok mutluyum. Bana tamamen uyan bir sektör olduğunu fark ettim çünkü müşterilerle çok iç içeyiz. Bir yandan ise kendimizin de kullandığı bir ürünü geliştiriyoruz. Elektroniğin son aşamasına kadar giriyoruz. 

DAIICHI’NIN İSMİNE BAKTIĞIMIZDA YABANCI BİR ŞİRKET İZLENİMİ VERİYOR. BU İSMİN BİR HİKAYESİ VAR MIDIR?

İsmine baktığınızda yabancı bir şirket gibi geliyor ama yüzde 100 yerli, yüzde 100 Türk ortaklardan oluşan bir şirket. 2002 yılında ilk kurulduğu dönemde bir Japon ortak varmış. Öyle bir Japonca bir isim koyalım ki global anlamda bir karşılığı olsun denmiş. DAIICHI aslında ‘Bir Numara’ demek. İngilizce’deki ‘Number One’ karşılığı. Sonrasında Japon ortağımız ayrılmış ve ülkesine geri dönmüş. Ama ismi hala yaşıyor. Bizler de açıkçası bu isimden mutluyuz.

DAIICHI’NIN OTOMOİV ELEKTRONİĞİ NOKTASINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI VAR. BU ÇALIŞMALARI ANLATIR MISINIZ ?

DAIICHI Elektronik Genel Müdürümüz Ömer Tunç Akdeniz’dir. 2002 yılında Türk sermayesi ile kurulan DAIICHI Elektronik, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla başta bilgi-eğlence (infotainment) sistemleri olmak üzere araç içi elektronik sistemleri geliştiriyor. Türkiye, ABD, Çin, İtalya, Hindistan ve Özbekistan olmak üzere 6 farklı ülkeye yayılan ağı ile iş geliştirme temsilcilikleri, üretim tesisleri, Ar-Ge merkezi ve lojistik altyapısı bulunan DAIICHI Elektronik, Türk mühendislerinin geliştirdiği teknolojik ürünleri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunuyor.

50’DAN FAZLA OTOMOTİV MARKASINA HİZMET VEREN DAIICHI’NIN ODAK NOKTASI NEDİR?

DAIICHI olarak biz sıfırdan ürün geliştiriyoruz. Müşterilerimiz geldiği zaman istedikleri belli oluyor. Ürün özellikleri ve standartlar belli, masanın üzeri ise bomboş oluyor. Biz donanım ekibi, yazılım ekibi, sistem mimarları ile tartışarak ürünü olgunlaştırıyoruz. Ürün ortaya çıktıktan sonra ise müşteriyle son görüşmede olumlu yanıtlar almak da çok mutluluk verici bir his. Ürün sıfırdan geliştirildiği için, pek çok konuda fikir tartışması yapmamız lazım. Biz bir yan sanayi olmamıza rağmen bizim de tedarikçilerimiz var. Bizim için çip üreten, yazılım geliştiren yan sanayilerimiz var. Onlarla görüşüyoruz, konuşuyoruz, böylece teknolojiyi de yakından takip ettiğimiz için yenilikçi şeyler ortaya çıkarabiliyoruz.

GEÇTİĞIMİZ GÜNLERDE DAIICHI ELEKTRONİK, AKILLI TELEFON VE TABLETLER İLE KONTROL EDİLEBİLEN, EKRANSIZ, ARAÇ İÇİ BİLGİ EĞLENCE SİSTEMİ ILE ÖNEMLİ BIR ÖDÜL ALDI. BU BAŞARIYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ ?

Bilgi eğlence sistemimiz Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 19.’su düzenlenen Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nde KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi ödülünün sahibi oldu. Araç içi OEM multimedya ve navigasyon sistemleri alanında global markalarla başarıyla rekabet etmekten gurur duyuyoruz. iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile kontrol edilen, kablosuz bağlantı imkanı sunan, yenilikçi araç içi bilgi eğlence sistemi sayesinde; Spotify gibi dijital müzik platformları, dijital radyolar ve navigasyon gibi günlük kullanıcı alışkanlıklarını karşılayan uygulamalara kolayca erişilebiliyor. Sürüş esnasında multimedya sistemini sesiniz ile kontrol edebiliyorsunuz. Böylece gözünüzü yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş deneyimini sürücülerle buluşturuyoruz.

DÜNYA GENELİNDE HIZLI BIR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR. BU SÜREÇTE DAIICHI’NIN VİZYONU VE HEDEFLERİ NASIL ŞEKİLLENIYOR ?

İçinde bulunduğumuz dünya çok hızlı değişiyor. Şu anda kullanılan infotainment sistemleri 5-10 sene önce sadece üst seviye, S class araçlarda görebileceğimiz ürünlerdi. Şu an buna hızla ayak uydurmanız gerekiyor. Günümüzde ben 5-10 yıl beklerim sonra bu ürünü geliştiririm diyemiyoruz çünkü karşımızda çok ciddi oyuncular var. Bu oyuncular sadece otomotiv, elektronik, yan sanayiciler de değil. Google ve Amazon gibi devler de var. Bu tür büyük elektronik şirketleri, yazılım şirketleri uygulama geliştiriyorlar, mobil dünyadaki deneyimlerini arabaya, otomotive aktarmak istiyorlar. Bir taraftan genç nesil geliyor, onlar geleneksel yaklaşımlara sıcak bakmıyorlar. Bu sebeplerle sadece infotainment sistemleri üreticisi olarak kalsak bile durmamız mümkün değil. Her sene yenilikçi bir teknoloji geliyor. Son senelerde ses kontrolü denilen voice assistant sistemlerinin bulut sistemlerine taşınması konusunda çok ciddi anlamda bir başarı kazanılmış. 15-20 sene önce ben Uludağ Üniversitesi’nde araştırma görevlisi iken bu sistemler 50-100 kelime tanırsa başarısı konusunda makaleler yazılıyordu. Günümüzde Türkçe, İngilizce, İspanyolca gibi farklı dillerde %99’un üstünde bir başarı oranı var. Gençler, ‘Siri’ ve ‘Google Voice Assistant’ gibi sesli sistemleri zaten kullanıyor, arabalarında da bunları görmek istiyorlar. Google, Android konusunda ciddi yatırımlar yaptı. Bu bizim de önümüzü açtı. Bunu tek başına hiçbir elektronik yan sanayi yapamaz. Bunun için on binlerce mühendis ekipleri yıllarca çalışıyor. Google bir Android’i otomotiv dünyasını hedefleyerek yeniden tasarlarsa, altyapısını buna göre ayarlarsa bu bizim önümüzü açıyor.

MÜŞTERİ BEKLENTİLERİ NOKTASINDA NASIL BİR YOL İZLİYORSUNUZ?

Otomotiv sektöründe müşteriler ve yan sanayi üreticilerimizle yakınlık çok önemli çünkü bütün sistemi siz geliştiremezsiniz. Aynı araba üreticilerinin bütün parçalarını üretmemeleri gibi bizde de böyle. Çip veya ekran üretmiyoruz. Müşteriler ve tedarikçiler ile yakınlık kurulunca beklentileri öğrenmek çok daha kolay oluyor. Müşteriden aldığınız istekleri önce kendi isteklerimize çeviriyoruz. İstekleri kelime kelime inceleyerek ‘Bu hangi birime ait bir istek?’ gibi ayrıştırmalar ile belirli bir akış dâhilinde, düzenli şekilde takip edilmesi, yönetilmesi. Bu konuda ciddi eğitim yatırımları yaptık. Almanya’dan danışmanlarla çalışıyoruz. Belli başlı arayüzler ve programlar kullanıyoruz. Ana yatırımlarımız bunlar olsa da tabii ki teknoloji yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Danışmanlık ve eğitimlerimizi alıyoruz. Güncel teknolojiler ile ilgili eksikliğimiz var ise eğitimlerimizi tamamlıyoruz. Günümüzde sürekli yeni yönetmelikler çıkıyor. Yakın zamanda ‘Cyber Security’ denilen yönetmelik bütün Avrupa Birliği de dâhil dünyanın pek çok yerinde gereksinim ortaya çıktı. Sadece teknolojik bakımından değil, geliştirdiğiniz yazılımı nerde tuttuğunuz, dışardan erişimi olup olmadığı, tedarikçiler ile yapılan görüşmelerin ne şekilde yapıldığına kadar gerekli belgeleri almalısınız. Bu belgeleri alamazsanız Haziran 2024’ten itibaren araçlarınızı bu pazarlarda satamazsınız. Üç yıl uzun bir süre gibi gözükse de böyle bir süreç için oldukça kısa.

EMRAH BEY, RÖPORTAJIMIZI BURADA TAMAMLIYORUZ. SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJINIZ VAR MI ?

DAIICHI Elektronik olarak yönetim kadromuz ve güçlü ekibimizle birlikte sektörde büyüme grafiğimizi sürdüreceğiz inşallah. Yeni başarılara imza atmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.