Altında Fırsat Zamanı mı?

Altında Fırsat Zamanı mı?

ÖZEL RÖPORTAJ: EZGİ KAYI

Son dönemde kripto paralar gibi yeni yatırım araçları popüler olsa da altın, güvenli liman pozisyonunu korumaya devam ediyor. Ekonomist Gürsel Durmuş, altının yıldızının parlayacağını belirterek “Gram altının önümüzdeki dönemde 535-540 lira civarını görmesi mümkün” açıklamasını yaptı.

Yatırımcılar tarafından ‘güvenli liman’ olarak nitelendirilen altın, geleneksel yatırım araçları arasında yer almaya devam ediyor. Altın fiyatlarındaki yükselişin son dönemde de devam ettiğini kaydeden Ekonomik Döviz ve Ekonomi Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş, önemli tespitlerde bulundu.

GRAMDA YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Altın fiyatlarının geleceğine dair değerlendirme yapan Ekonomist Gürsel Durmuş, “Altın trendi Ons olarak yeniden yukarı döndü. Değer, bin 800 Ons’un altında kalmadıkça son zamanlarda trendin yukarı çıkışı mümkün. Ons fiyatı, ülkelerin yerel para birimlerinin dolar karşısındaki değerine göre hesaplanmaktadır. Bütün altın türlerinin (gram, çeyrek, tam, vs.) fiyatları, ons üzerinden hesaplanmaktadır. Doların da Merkez Bankası kararlarıyla Türk Lirası karşısında artış gösterdiğini düşünürsek şu anda altının gram fiyatının ilk etapta 500 lira üstüne çıkması, hatta 535-540’ları görmesi mümkün. 500 TL seviyelerinde psikolojik direnç de söz konusu. 500 lirayı geçemediği takdirde tekrar 465-470 lira civarına doğru geri gelişleri mümkün olabilir” diye konuştu.

İKİ GELİŞMEYE DİKKAT!

Pandemi döneminde bir süre düşüş yaşansa da altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde de yatırımcısına kazanç getireceğini kaydeden Gürsel Durmuş, “Pandemi döneminde altın, güvenli liman olduğu için Ons değeri 2 bin 75’lere kadar çıktı. 535-540 lirayı gördüğü bir dönemi yaşadık. Aşının bulunması ve pandeminin de artık iyiye gidiyor olmasıyla altının Ons fiyatı, bin 675 dolara kadar düştü. O dönemdeki süreçte borsa ve kripto piyasaları boğa piyasasını tam anlamıyla yaşadı ve çok büyük bir artış gösterdi. Şimdi tekrar değerli emtiaların yükselmesiyle birlikte altının Ons’unun yeniden yükseldiği bir süreci yaşıyoruz. Pandemide gelişmiş ülkeler iyi durumda, aşılamada büyük yol kat edildi. Yeni açılmaların olduğu bir sürece giriyoruz ama burada aşı ilerlediği halde altının yükselişini görüyoruz. Dünyada bol para var, Amerika’da da bol paranın ve düşük faizin etkisiyle şu anda altının tekrar prim yapacağı beklentisi oluştu. Altının önünü kesebilecek gelişmeler, Amerika’da tahvil alım programının azalması ve faiz artışının tekrar konuşulmaya başlanması olabilir. O zamana kadar altında yukarı çıkışları göreceğiz” dedi. 

DOLARDA TIRMANIŞ SÜRER Mİ?

Fiyatlardaki geri gelişlerde alım yapmanın daha uygun olduğunu da kaydeden Durmuş, “ABD’deki sıkılaşma, bizim gibi ülkelerde döviz çıkışını sağlayacaktır. Çünkü rezervlerimizin düşük olması, bizim için eksi bir durum. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapması, beklenen bir durum değil. Hatta faizde düşüş bekleniyor, bu da doların TL bazında yükselmesi demek oluyor. Hem altında, hem de dolarda bir yükseliş hareketi önümüzdeki süreçte mümkün gözüküyor” ifadelerini kullandı.