Türkiye’nin en büyük parfüm üreticilerinden biri olan Bargello firmasının sahibi Cemalettin Can, BTSO Ekonomi'ye yaptığı açıklamada üretim tesisi ve depo alanlarına olan ihtiyaçlarına dikkati çekti. CAn, ihracatın artırılması için KOBİ OSB’nin kurulmasının şart olduğunu belirtti.

Türkiye’de 16 yıldır faaliyet gösteren Bargello parfümleri, aylık ortalama 1 milyon şişe yurtiçi satışı yapıyor. Bu satışın yanına yurtdışı satışını da eklemek istediklerini belirten firma sahibi Cemalettin Can, “Yurtdışı organizasyonumuzu sağlayıp, ihracatımızı artırmak istiyoruz. Bunun için üretim ve depolama alanlarına ihtiyacımız var. Bunun için de KOBİ OSB şart.” diyerek ihracat hedeflerinden bahsetti. 

 

  • Cemalettin Bey, öncelikle kendinizden ve Bargello’dan biraz bahseder misiniz?

Ben Cemalettin Can, 9 yaşımda Ankara’ya taşındık. İlk, orta ve üniversite tahsilimi orada bitirdim. İş hayatıma da orada başladım. 2008’den beri de hem ticari faaliyetlerimizi hem üretim faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bursa’da Bargello markası altında 16 senemizi bitirdik. Bu firma 1950 yılında kurulmuş bir firma. 2001 yılında devraldım. 2001 yılından itibaren kolonya üretimi yapan firmamızı zaman içinde parfüm üretimi yapan bir firmaya dönüştürdük, yoğunluklu olarak parfüm üretiyoruz. Yurtiçine aylık ortalama 1 milyon şişe parfüm satışı yapıyoruz. Hedeflerimizden ödün vermedik. Onlarca ülke, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihracatımız var.

 

  • KOBİ’lerin büyümesi, iş hacimlerinin artması için hangi önceliklerin yerine getirilmesi gerekiyor?

Kobilerin büyümesi lazım. Büyümesi için de bir takım şartlar var. Bu şartların en önemlilerinden biri mekân. Biz yurtdışına şu anda şu kapasitenin üzerinde mal gönderemiyoruz. Şu anda ihracatımızı artıramamamızın sebebi yeterli üretim yerimizin, depolarımızın olmaması. Bizim şu anda burada yaptığımız üretim ancak yurtiçine yeterli oluyor ve ürettiklerimizi yurtiçine satıyoruz.  İhracatta da işimizi geliştirmeye çalışıyoruz. İş hayatı hep sorunlarla, zorluklarla süregelen bir hayattır. Sürekli problemleri çözmek durumunda kalıyorsun. Bizde sürekli olarak bu tür problemleri çözdük. Hedeflerimizden ödün vermedik. Bu şekilde de bütün işlerin üstesinden gelip bugünlere geldik.

 

  • Bargello olarak şu anki ihracatınızla ilgili neler söylersiniz? İhracata yönelik gelecek hedefleriniz neler?

Üretimimizin yüzde 95’i parfüm. Bunun yanında yan ürünlerde var, ortam kokusu vs. ama aslında onlarda parfümün bir çeşidi diyebiliriz. İhracat yaptığımız ülke sayısı her geçen gün artıyor. Bu ülkelerde organize olmak istiyoruz. Bundan sonraki hedeflerimizden en önemlisi, iyi bir organizasyonla Türkiye’de yakaladığımız bu başarıyı diğer ülkelerde de yakalamak istiyoruz. Onlarca ülke, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihracatımız var. Yakın komşu ülkeler, Afrika ülkelerinde ve en önemlisi Avrupa ülkelerine ihracatımız var. Oraları organize ederek, bu saatten sonra oraları geliştirmek istiyoruz. Şu anda yurtiçinde ayda 1 milyon şişe satıyoruz. Bunu Avrupa ülkelerinde de başartabilirsek 2 milyon, Rusya, yakın ülkeler ve Afrika için de bu şekilde bir başarı yakalayabilirsek, orta vadede de Amerika kıtasında olmayı hedefliyoruz.

 

  • Bargello’nun organizasyon yapısından ve üretim şartlarından bahseder misiniz?

Üretim yaptığımız binada 150 kişiyiz. Yaklaşık 20-25 kişide Nilüfer’deki pazarlama ofisimizde çalışıyor. Türkiye’deki toplam mağaza çalışanlarını da eklersek 500 civarı çalışanımız var. Türkiye’de 360’tan fazla mağazamız var. Üçte ikisi franchise şeklinde. Üretim tesisimiz, 1600 metrekare üzerine kurulu, 5 kattan oluşuyor. Üst kat üretim ve şişeleme için kullanılıyor. Diğer katlar ofisler, ürün ve hammadde stokları yapmak için kullanılıyor. Bu tabii ki bizim için yeterli değil. Bu sene yan tarafımıza yeni bir inşaat daha yaptık. 1200 metrekare, yine katlı bir sistem. Katlı sistem bizim üretimimize çok iyi gelmiyor. Biz bir katlı ya da en fazla iki katlı bir yerde üretim yapmak istiyoruz. Hem güvenlik açısından hem de işin verimliliği açısından gerekiyor. Bizim şu anda ihracatımızı artıramayışımızın en büyük sebebi yeterli üretim yerimizin olmayışından kaynaklanıyor. Biz ancak yurtiçine yaptığımız üretimi burada yapabiliyoruz. Dışarda da şişelerimizi ve ambalaj malzemelerimizi depolamak için bir yer kiraladık, bu yer de doldu. Önümüzdeki gelecek şişeleri nereye depolayacağımızı bilemiyoruz. Yeni yer arayışındayız. Bu konuda, yer açısından çok sıkıntımız var. Yurtdışında organize olduğumuz zaman bu ürünü nerede üreteceğiz, nasıl üreteceğiz onun arayışı içerisindeyiz.

 

  • KOBİ OSB ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Bargello olarak bu konudaki beklentileriniz ve hedefleriniz neler? KOBİ OSB işlerinize nasıl katkılar sağlayabilir?

Biz yurtdışına şu anda, şu kapasitenin üzerinde mal gönderemiyoruz. Onun için organize olmaya çalışıyoruz dedik. Organize olurken, buradan mal yetiştirebilmemiz lazım. Geçen sene yurtiçinde de çok sıkıntılar yaşadık mal yetiştirmeyle ilgili olarak. Özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çok sıkıntılar yaşadık. Tedarik zincirinde de sorunlarımız vardı. Bizim en azından altı aylık şişemizi depolayabilmemiz gerekiyor. Bunun için depo ihtiyacımız var. Şişemizin toz almaması için her yerde depolayamıyoruz. Dışardan havayı emerken filtreleme sistemi olan bir depo yerine ihtiyacımız var. Bu tür depo yok, bulamıyoruz. Şu anda depoladığımız alandan getirdiğimiz şişelerimizi burada tekrar yıkamak zorunda kalıyoruz. Bu da hem zaman kaybı hem de maliyet artışına sebep oluyor.  Şu anda ürettiğimizin 4-5 mislini üretim yurtdışına satmak istiyoruz. O zaman bize daha çok üretme imkânı doğacak. Daha teknolojik makinalarla donatmak istiyoruz. Bunun için de daha geniş bir yer lazım. Şu anda sıkıştığımız ortamda her türlü makinayı kullanamıyoruz, maalesef. KOBİ OSB’ye de iki firmamız adına da müracaat ettik. Hem CC Kozmetik hem de BRG Kozmetik AŞ adına müracaat ettik. İhtiyacımız var. Böyle bir şey çıkarsa mutlaka kullanmak istiyoruz. İhracatımızı artırmak istiyoruz. Bunun için de sanayi kuruluşlarının yeteri kadar üretim tesislerine sahip olması lazım ve bunlar olmadan bu hayaller gerçekleşmez.