Boeing ve Airbus gibi uçakların iniş takımlarına yönelik bakım hizmeti sunan Bilsing Automation, Bursa’da 8 kişilik bir ekiple 2,5 milyon Euroluk ihracata imza atıyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin en büyük 3 boyutlu yazıcısını getirmeyi planladıklarını belirten Genel Müdür Salih Ersungur, “En büyük sorunumuz, üretim yeri. Bunun çözümü de KOBİ OSB ile olacaktır” dedi.

 

2004 yılında kurulan Bilsing Automation, katmanlı imalat proseslerini uçakların iniş takımlarının bakımı hizmetiyle birleştirerek havacılık sektöründe fark oluşturdu. Yıllık 2,5 milyon Euroluk ihracat gerçekleştiren firma, Bursa’daki üretim alanının darlığı nedeniyle yatırım planlarını oluşturmada zorlanıyor. Genel Müdür Salih Ersungur, bu sorunun çözümünün KOBİ OSB ile mümkün olduğunu dile getirdi.

 

Bilsing Automation nasıl kuruldu, faaliyet alanı ve hedefleri nelerdir?

Bilsing Automation, 2004 yılında kuruldu ve bizim serüvenimiz de bu şekilde başladı. 2006 yılında robot kolları, pres otomasyon kollarını piyasaya tanıttıktan sonra 2014 yılında yeni bir teknolojiye yatırım yaparak lazer teknolojisini Türkiye’ye getirdik. Özellikle lazer yüzey sertleştirme, ‘lazer cladding’ prosesi dediğimiz bir katmanlı imalat prosesidir. Onu da 2014 yılında Türkiye’ye kazandırmış olduk. Özellikle otomotiv, kalıpçılık, havacılık ve diğer sektörlerden bu konuda yoğun talepler vardı. Biz de bunu Bursa’ya kazandırmış olduk. 2017-2018’de sivil havacılık alanına girerek ‘Turkish Technic Sub Contractor’ olarak Part 145 sertifikasyonumuzu aldıktan sonra iniş takımları, titanyum oring kaynak proseslerini de kendi bünyemizde gerçekleştirmeye başladık. Havacılık sektörüne ağırlık verdik. Çünkü havacılık, bizim en öncelikli sektörümüzdü.

 

 

 

“22 UÇAK TÜRÜNE HİZMET SAĞLIYORUZ”

8 kişilik bir ekiple ciddi bir ciro yapıyorsunuz, ne kadarı ihracata yönelik? Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Uçak sektöründe özellikle iniş takımları üzerine çalışmalar yürütüyoruz. 2,5 milyon Euro’nun 1,5-1,8 milyonluk kısmı, ihracat rakamımız. Kalanı ise iç pazarda yürüttüğümüz çalışmaların sonucu diyebilirim. Havacılık sektörüne çok ağırlık verdik. Bizim için katmanlı imalatta öncelikli sektördü. Havacılık sektöründe daha çok tamir işleri söz konusu oluyor. İniş takımları açısından bakıldığında Boeing ve Airbus uçaklarında her iniş sırasında zedelenme olabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 bin dolara aldığımız iniş takımlarını, biz burada bin dolara tamir ederek Turkish Technic’e gönderiyoruz. Şu anda yaklaşık 22 uçakta bizim tamir ettiğimiz iniş takımları kullanılıyor. Genelde Güney Afrika, Rusya, Özbekistan ve Romanya operasyonlarının tamamını Bursa’daki bu merkezden yürütüyoruz.

 

Az kişiyle elde edilen bu başarının sırrı nedir?

En büyük teşekkürümü çalışanlarıma borç bilirim. Onlar olmasa, biz olmayacağız. Faaliyet gösterdiğimiz alanın tamamen bir teknoloji, Ar-Ge faaliyet merkezi gibi düşünülmesi gerekir. Biz Almanya’da olan ‘know-how’u Türkiye’ye transfer ederek, ülkemize kazandırdık. Bir sonraki adımımız daha büyük olacak. İnşallah Türkiye’nin en büyük 3 boyutlu (3D) metal yazıcısını getirerek daha farklı hizmetler sunmak istiyoruz. Burayı biraz daha 3D metal baskı merkezi haline getirmek istiyoruz.

 

 

“BTSO’NUN PROJESİ, NEFES ALDIRACAK”

Mevcut üretim alanınız, hedefleriniz için yeterli mi?

Mevcut bulunduğumuz yerdeki fiziki sıkıntılarımız büyük. Çünkü üç ayrı bölümde faaliyet gösteriyoruz. Hem kol bölümünde otomasyonda faaliyet gösteriyoruz, hem lazer kısmında ve ayrıca 3D metal yazıcı kısmında faaliyet gösteriyoruz. 800 metrekarelik bir alanda tüm bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Dolayısıyla artık hareket kabiliyetimiz daralmış durumda ve Bursa’da en büyük sıkıntımız, yer… Yer sıkıntımızı en kısa zamanda çözmeyi ümit ediyoruz. Şu anda BTSO’nun liderliğinde devam eden KOBİ OSB çalışmaları, bu anlamda bizim için çok güzel bir gelişme. KOBİ OSB projesi hayata geçtiğinde her şey, elimizin altında olmuş olacak. Bu proje, üretim ve yatırım planlaması açısından bize nefes aldıracaktır. Bu aşamada dağınık yerlerde küçük KOBİ’ler mevcut. Bilsing Automation olarak KOBİ OSB’de biz de yer almak istiyoruz.