Bursalı Kadınlardan Örnek Girişim; Tarımsal Üretim Yaparak, Turizm İşletmelerinin Tedarikçisi Olacaklar

Bursalı Kadınlardan Örnek Girişim; Tarımsal Üretim Yaparak, Turizm İşletmelerinin Tedarikçisi Olacaklar

Tarımsal alanda üretim yaparak turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tedarikçisi olmayı hedefleyen Bursa Fide-Agro Turizm Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kuruluşu Bursa Ticaret İl Müdürlüğü tarafından onaylandı. Bursa’nın 10. kadın kooperatifi olan Bursa Fide-Agro Turizm Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 10 milyon TL değerinde yatırımla, 40 dönümlük tarımsal alanda üretime başlayacak.

Türkiye’de 300’ü aşkın kadın kooperatifi faaliyet gösteriyor. Tarımsal üretimden ulaşıma, eğitimden enerjiye kadar pek çok alanda kurulan kadın kooperatifleri üretime, ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkılar sağlıyor. Bursa’da kurulan Bursa Fide-Agro Turizm Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi ile kadın kooperatiflerine bir yenisi daha eklendi.  Bursa Fide-Agro Turizm Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin kurucuları arasında yer alan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Divan Katibi ve Özen Turizm Seyahat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Güleç, kooperatifin mesleklerinde uzun yıllar deneyime sahip, ticaret hayatında kendilerini ispatlamış 8 kadın ortak tarafından kurulduğunu söyledi.

“BİRLİKTE ÜRETİP, BİRLİKTE PAZARLAYACAĞIZ”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan’ın tavsiyesi üzerine kooperatif kurma çalışmalarına başladıklarını belirten Gülçin Güleç, “Kooperatiflerde genellikle üyelerin ürettikleri kooperatif bünyesinde toplanır ve kooperatif aracılığıyla ürünlerin doğru pazar alanlarında piyasa fiyatlarından satışı sağlanır. Biz üyelerin birlikte üretimini sağlamak istedik. Birlikte üretelim, birlikte pazarlayalım mantığı ile yola çıktık. Bu amaca yönelik profesyonel bir yönetim kadrosu kurmamız gerektiğini düşündük ve kadromuzu her biri işletme, ziraat, pazarlama konularında uzman isimlerden oluşturduk. Tecübeli isimlerin yanında üyelerimiz arasında genç girişimcilere de yer vedik.” dedi.

Kooperatifin Yönetim Kurulu’nda şu isimler yer alıyor:

  • Bursa Ticaret Sanayi Odası Meclis Divan Kâtibi, Özen Turizm Seyahat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, BUTİTAŞ Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Gülçin Güleç
  • Mustafakemalpaşa Belediye Meclis Üyesi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, NL Atölye Mağaza İşletmecisi Nuray Laçiner
  • Ziraat Teknikeri Emine Argın
  • Üretim Sorumlusu Ziraat Teknikeri Göknur Öner

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN TEDARİKÇİSİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Kooperatifin ana üretim konusunun tarım olduğunu belirten Gülçin Güleç, toprak ana ile kadını buluşturmayı misyon edindiklerini ifade etti. Türkiye’nin önemli bir tarım ülkesi olmasına rağmen bu alanda gerçek potansiyeline ulaşamadığına dikkati çeken Güleç, kooperatif çalışmalarıyla tarımda doğru katma değeri sağlayacak adımlar atacaklarını belirterek, “Tarımsal alanda üretim yaparak, turizm sektörünün tedarikçisi olma konusunda ilerleme hedefini taşıyoruz. Yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte ükemizde turizm sektöründe sunulan hizmet anlayışı da değişmeye başladı. Zincir oteller ‘tarladan restorana‘ sloganıyla yeni bir pazarlama oluşturmaya yöneldi. Bunu hayata geçirmek adına bazı otellerin tarım arazileri satın alarak, burada ekip-biçme planları yaptıklarını gözlemliyoruz. Kooperatif olarak biz de zincir otellerin tedarikçisi olmaya adayız. Bu işletmelere yetiştirmek istedikleri ürün grupları için gerekli tüm hammaddeyi temin etmek veya üretimleri yeterli gelmediğinde eksik kalan kısmı kooperatif bünyesinde üreterek tedarikçileri olmayı amaçlıyoruz.  Öte yandan kadın titizliği ile üretim alanında tüm konularda danışmanlıklarını üstlenmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

“10 MİLYON TL YATIRIM, 40 DÖNÜM ARAZİ”

Kooperatifin 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 10 milyon TL değerinde bir yatırımla, 40 dönümlük tarımsal alanda üretime başlayacağının bilgisini veren Güleç, önümüzdeki 5 yıl içerisinde üretim yaptıkları alanı 100 dönüme çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Kooperatifin kuruluş aşaması ve sonrasında destekleri dolayısıyla BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan’a teşekkür eden Gülçin Güleç, “Kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ anlayışıyla, bu alanda çalışmalarımızı var gücümüzle sürdüreceğiz.” dedi.