YURT DIŞINDA MARKA ALANA 2 MİLYON DOLAR DESTEK

YURT DIŞINDA MARKA ALANA 2 MİLYON DOLAR DESTEK

Yurt dışında sektöründe tanınan bir markayı satın alarak rekabet avantajı sağlamak isteyen firmalara Ticaret Bakanlığı tarafından markayı satın alırken kullanacağı Türk Lirası cinsi kredilerde 5 puan, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puan olmak üzere toplam 2 milyon dolara kadar destek sağlanıyor. İşletmeler, kredi faiz desteğinden sadece bir marka değil, satın almak istediği 3 ayrı marka için yararlanabiliyor.

Bakanlık tarafından markanın değerini en objektif şekilde belirlemek için firma tarafından hazırlanacak Marka Değerleme Raporuna da yüzde 60 oranında, 200 bin dolara kadar destek veriliyor.
Yurt dışında satın alınacak markanın ülkesinde en az 10 yıldır tescilli ve tescili devam ediyor olması gerekiyor. Ayrıca markası satın alacak şirket ile satın alan firma arasında ortaklık ilişkisi bulunmaması şartı aranıyor.

Marka alım bedeli, bir danışmanlık firması tarafından hazırlanması gereken Marka Değerleme Raporu ve satın alma sözleşmesi tutarı dikkate alınarak Bakanlık tarafından değerlendiriliyor.