BTSO İhracat Destek Ofisi Hizmete Başladı

BTSO İhracat Destek Ofisi Hizmete Başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanan İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü kapsamında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Bursa İhracat Destek Ofisi hizmete girdi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, faaliyete geçen İhracat Destek Ofisi’nin dış pazarlara açılmak isteyen firmalara rehberlik edeceğini söyledi.
BTSO tarafından ihracatçı sayısını artırmak ve Oda üyelerini ihracat destekleri hakkında bilgilendirmek amacıyla ‘İhracat Destek Ofisi’ açıldı. BTSO üyelerine ihracat odaklı bir vizyon kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Ekonomide dengeler değişiyor ve dünya genelinde önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Firmalarımızın artık yeni ekonomik kurallar çerçevesinde hareket etmeleri gerekiyor. Ülkemizi en büyük 10 ekonomi arasında görmeyi istiyorsak daha çok firmamıza ihracatçı kimliği kazandırmamız gerekiyor. Hizmete açtığımız İhracat Destek Ofisi ile hem ihracatçı sayımızı hem de ihracat rakamımızı daha yukarıya taşımayı amaçlıyoruz.” dedi.

DIŞ TİCARETİN ÖNEMİ ARTIYOR

Dünyadaki küreselleşme eğilimlerinin dış ticaretin önemini her geçen gün artırdığını kaydeden Başkan Burkay, “BTSO olarak bizler de hayata geçirdiğimiz Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, nitelikli fuar organizasyonları, Türk Ticaret Merkezleri ve UR-GE projelerimiz ile sektörlerimizin dünya pazarlarıyla entegre bir yapıya kavuşmasına öncülük ediyoruz. Özellikle Ticaret Bakanlığı destekleriyle sürdürdüğümüz Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve HİSER projelerimiz, ihracat odaklı kalkınma hedeflerimizin örnek projeleri haline geldi.” dedi.

1.100 YENİ İHRACATÇI KAZANDIRDIK

14 UR-GE ve bir HİSER projesiyle BTSO’nun bu alanda Türkiye genelinde en fazla proje yürüten kurum konumunda olduğunu belirten Başkan Burkay, “Sektörde başlattığımız UR-GE projeleri ile firmalarımız artık sadece iç piyasaya bağlı kalmıyor, uluslararası faaliyetlere katılarak ihracat kaynaklı gelirlerini artırıyor. Projelerimizin de katkısıyla son 5 yılda Bursa 1.100 yeni ihracatçı kazandı ve ihracat yapan firma sayısı ise 4.600’ü aştı. Yine bu dönemde Bursa 15 milyar dolara yakın ihracat rakamıyla tarihinin en yüksek yıllık ihracat performansına ulaştı.” diye konuştu.

İhracat Destek Ofisi ile ihracat odaklı çalışmalarını daha kapsamlı şekilde sürdüreceklerini belirten Başkan Burkay, “Dünyadaki gelişmeleri takip eden, dünya standartlarında üretim yapan ve katma değerli bir şekilde dünyanın her tarafına mal satan ihracatçılarımızın sayısını arttırmayı hedefliyoruz. İhracat Destek Ofisimizle, firmalarımıza ihracat süreçlerini anlatacağız ve ihracat destekleri hakkında bilgilendireceğiz. İhracat yapan ya da yapmak isteyen tüm firmalarımızı ofisimizden faydalanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.