Heliogen’den güneş enerjisinde çığır açan girişim

Heliogen’den güneş enerjisinde çığır açan girişim

Heliogen’den güneş enerjisinde çığır açan girişim
Los Angeles merkezli temiz enerji şirketi olan Heliogen, güneş enerjisinden aşırı ısı üretmek için çığır açan bir yöntem geliştirdi. Bill Gates destekli girişim kapsamında üretilen sekizgen şeklindeki panellerin üzerinde içerisinde 100 bin adet motorlu ve bilgisayar kontrollü ayna bulunuyor. Bu aynalar güneş ışığını yaklaşık 40 metre yükseklikteki dev büyütece yönlendiriyor. Yansıtılan ışınlar yoğunlaşıyor ve yaklaşık iki bin fahrenhayt ısı elde ediliyor.

Vollebak firması virüs geçirmeyen bakır mont üretti
Londra merkezli erkek giyim markası Vollebak, influenza A ve E. Coli gibi virüs ve bakterilere karşı koruma sağladığı kanıtlanmış bakırdan mont üretti. Full Metal Jacket isimli montun toplam malzemesinin yaklaşık yüzde 65'i, düz bir çizgi halinde yerleştirildiğinde 11 km uzunluğuna varan bakır fiberlerden oluşuyor.

LinkedIn'e iki yeni özellik daha
Sosyal iş ağı LinkedIn, platforma iki yeni özellik getirmeye hazırlanıyor. Daha önce 'hikayeler' özelliğini kullanıcılarına sunan LinkedIn’in yeni güncellemesi kapsamında "paylaşımları kimler görebilsin" özelliği elden geçirildi ve "sessize alma" seçeneği kullanıcılara sunuldu.